This collection includes 12512 syllabi from several UM departments.
Submissions from 2008
WBIO 595.03: Wildlife Survival Modeling, Mark Hebblewhite
Submissions from 2007
ACCT 201.01: Financial Accounting, Joshua Herbold
ACCT 201.01: Financial Accounting, Joseph A. Weber
ACCT 201.02: Financial Accounting, William Brown
ACCT 201.04: Financial Accounting, Joshua Herbold
ACCT 201.05: Financial Accounting, Kristen M. Sohlberg
ACCT 202.01: Managerial Accounting, Roy W. Regel
ACCT 202.01: Managerial Accounting, Barbara Reider
ACCT 311.01: Intermediate Accounting I, Barbara Chaney
ACCT 675.01: Contemporary Accounting Problems, Unknown
ART 100L.01: Art Appreciation, Christina Mills
ART 100L.02: Art Appreciation, Linda McCray
ART 123A.01: Drawing Fundamentals, Hak Kyun Kim
ART 123A.02: Drawing Fundamentals, David James
ART 123A.03: Drawing Fundamentals, Kathryn Rodriguez
ART 123A.04: Drawing Fundamentals, Beverly Glueckert
ART 123A.04: Drawing Fundamentals, Nathan Sullivan
ART 123A.05: Drawing Fundamentals, Nathan Sullivan
ART 123A.06: Drawing Fundamentals, Lisa Jarrett
ART 150H.01: Art of World Civilization - Ancient to Medieval Art, Valerie L. Hedquist
ART 203L.00: Introduction to Art Criticism, Valerie L. Hedquist
ART 215A.02: Photography I, Elizabeth Dove
ART 223.01: Drawing I - Figure Drawing, David James
ART 223.02: Drawing I - Figure Drawing, Mary Ann Bonjourni
ART 229A.01: Ceramics I, Orville W. Chigbrow
ART 235.02: Sculpture I, Bradley Allen
ART 235.02: Sculpture I, Kendall Anne Mingey
ART 240A.01: Painting I, Nathan Sullivan
ART 240A.02: Painting I, Mary A. Bonjorni
ART 303L.01: Contemporary Art and Art Criticism, H. Rafael Chacon
ART 314A.01: Elementary School Art, Bobby T. Tilton
ART 314A.02: Elementary School Art, Jody Paulson
ART 315.01: Photography II, Marcy L. James
ART 315.01: Photography II, Steven Krutek
ART 316.01: Photography III, Marcy L. James
ART 323.01: Drawing II, Elizabeth Lo
ART 323.02: Drawing II, Mary A. Bonjorni
ART 329.01: Ceramics II, Koi Neng Liew
ART 329A.02: Ceramics II, Thomas Rippon
ART 330.01: Clay and Glazes, Elizabeth Lo
ART 333.01: Printmaking II, James Bailey
ART 335.01: Sculpture 2 - Fabrication, Bradley Allen
ART 336H.01: History of Architectural Design - Pre-History to 1850, Michael T. Monsos
ART 340.01: Painting II - Figure Painting, Marilyn Bruya
ART 341.01: Painting II - Process and Abstraction, David James
ART 368H.01: Latin American Art, H. Rafael Chacon
ART 381H.01: Roman and Early Christian Art in Context, H. Rafael Chacon
ART 390.01: Supervised Internship Variable, M.A. Papanek-Miller
ART 395.01; History of Photography, Valerie L. Hedquist
ART 395.01: Special Topics - Sculpture Casting, Bradley D. Allen
ART 395.02: Digital Photography, Elizabeth Dove
ART 407.01: Teaching Art K-12 for Fine Arts Majors, Bobby T. Tilton
ART 408.01: Teaching Art K-12 for Fine Arts Majors, Bobby T. Tilton
ART 424.01: Advanced Research in Drawing, James Bailey
ART 430.01: Advanced Research in Ceramics, Elizabeth Lo
ART 435.02: Independent Study in Sculpture, Bradley Allen
ART 436.01: Advanced Research in Sculpture, Bradley Allen
ART 440.00: Independent Study in Painting, M.A. Papanek-Miller
ART 442.01: Advanced Research, Marilyn Bruya
ART 480H.01: Women Artists and Art History, Valerie L. Hedquist
ART 487.01: Art of the 20th Century, Valerie L. Hedquist
ART 494.01: Professional Practices Seminar, James Bailey
ART 501.01: Graduate Critiques Seminar, Bobby T. Tilton
ART 523.00: Graduate Studio / Drawing, M.A. Papanek-Miller
ART 535.01: Graduate Studio / Sculpture, Bradley Allen
ART 540.00: Graduate Studio / Painting, Mary Ann Papanek-Miller
ART 580.01: Graduate Teaching Assistant Seminar, Mary Ann Papanek-Miller
BADM 100.01: Introduction to Business, Jerry L. Furniss
BADM 100.02: Introduction to Business, Jerry L. Furniss
BADM 257.01: Business Law, Jerry Furniss and Jack K. Morton
BADM 495.01: Special Topics - Montana Business Development Seminar, Clyde Neu and Gerald Evans
BIOC 600.01: Advanced Cellular Biochemistry, Mark L. Grimes and Scott Samuels
BIOL 347.01: Introduction to Neuroscience, Michael Kavanaugh
BMED 328.01: Antimicrobial Agents, David S. Freeman
BMED 341.01: Physiological Systems I, Elizabeth A. Putnam
BMED 342.01: Physiological Systems II, Jerry R. Smith and Charles L. Eyer
BMED 347.01: Introduction to Neuroscience, Michael Kavanaugh
BMED 361.01: Pharmaceutical Sciences Laboratory, Richard J. Bridges, Doug Coffin, Diana Lurie, Darrell Jackson, Elizabeth A. Putnam, Mark Pershouse, Jerry Smith, Keith Parker, and Katie George
BMED 361.02: Pharmaceutical Sciences Laboratory, Richard J. Bridges, Doug Coffin, Diana Lurie, Darrell Jackson, Elizabeth A. Putnam, Mark Pershouse, Jerry R. Smith, Keith Parker, and Katie George
BMED 361.03: Pharmaceutical Sciences Laboratory, Richard J. Bridges, Doug Coffin, Diana Lurie, Darrell Jackson, Elizabeth A. Putnam, Mark Pershouse, Jerry R. Smith, Keith Parker, and Katie George
BMED 361.04: Pharmaceutical Sciences Laboratory, Richard J. Bridges, Doug Coffin, Diana Lurie, Darrell Jackson, Elizabeth A. Putnam, Mark Pershouse, Jerry R. Smith, Keith Parker, and Katie George
BMED 362.01: Pharmaceutical Sciences Laboratory, Todd Cochran, Howard Beall, Jerry R. Smith, and Kevan Roberts
BMED 444.01: Pharmacology and Toxicology, Charles L. Eyer, Melisa Schelvan, and Jerry R. Smith
BMED 495.01: Immunopharmacology, David M. Shepherd
BMED 495.02: Molecules and the Mind, John Gerdes
BMED 600.01: Advanced Cellular Biochemistry, Mark L. Grimes and Scott Samuels
BMED 605.01: Biomedical Research Ethics, Elizabeth A. Putnam and Mark Pershouse
BMED 607.01: Neuroepidemiology, Curis W. Noonan and Craig A. Molgaard
BMED 614.01: Pharmacology and Toxicology II, Charles L. Eyer, Melisa Schelvan, and Jerry R. Smith
BMED 621.01: Medicinal Chemistry, Charles M. Thompson
BMED 642.01: Toxicology II - Toxic Agents, Elizabeth A. Putnam
BMED 644.01: Fundamentals of Immunotoxicology, David M. Shepherd
BMED 662.01: Neuroscience II, Darrell Jackson
C&I 200.01: Exploring Teaching through Field Experience, Lisa M. Blank
C&I 200.01: Exploring Teaching Through Field Experience, Philip Wittekiend
C&I 200.02: Exploring Teaching through Field Experience, Philip Wittekiend
C&I 200.02: Exploring Teaching Through Field Experience, Philip Wittekiend
C&I 200.03: Exploring Teaching Through Field Experience, Philip Wittekiend
C&I 200.04: Exploring Teaching Through Field Experience, Philip Wittekiend
C&I 200.04: Exploring Teaching through Field Experience, Philip Wittekiend